Nakon dvije pobjede u prvenstvu, Splićani su se vratili porazima
Piše: SN, Zdravko ReićObjavljeno: 05. svibanj 2024. 18:25

HAJDUK - VARAŽDIN 0:1 (Drožđek 67.)

HAJDUK: Buljan - Moufi (od 46. Perišić), Uremović, Prpić, Sigur - Krovinović (od 61. Kleinheisler🟨), Pukštas - Benrahou (od 83. Durdov), Kalik (od 61. Odjidja Ofoe), Brekalo - Trajkovski (od 46. Kalinić)

VARAŽDIN: Silić - Škaričić, Jelenić (od 46. Lesjak), Ba, Boršić - Vukčević, Postonjski, Lusavec🟨(od 90. Marina) - Mitrovski (od 77. Mistrafović), Dabro (od 61. Šego), Drožđek (od 89. Gudelj)

Sve utakmice SuperSport HNL-a možete gledati samo na MAXSport kanalu

Mukama navijača Hajduka nikad kraja, stigli su na Poljud u značajnom broju, sa sjeverne tribine bilo je bučno podržavanje domaćina, ali na terenu novi udarac reputaciji splitskog kuba, još jedan poraz, sada je Varaždin nadigrao i pobijedio splitski sastav (0-1, Drožđek 67.). Nema pomoći, momčad Hajduka se totalno srozala, baš je nevjerojatna nemoć Bijelih, koji nisu bili u stanju dovesti u opasnost Josipa Silića.

Hajduk u šarenom sastavu, daleko od onog najjačeg, nedostaju ozlijeđeni, ali i neki koji su vjerojatno iz nekih svojih razloga pobjegli u tu kategoriju (Melnjak, Žaper, Lučić, L. Kalinić, Livaja, Mikanović, Dajaku, Sahiti, Brajković, Skoko), dok su neki kao Ismael Diallo otpisani, a na klupi za pričuve su rekonvalescenti Perišić (zaigrao od 45. minute), Šarlija i Ferro. Takav Hajduk u prvom poluvremenu bio je nemoćan i zbrkan, Varaždinci su ne samo održavali ravnopravni odnos na terenu nego su u dva navrata ugrozili mrežu Borne Buljana (Drožđek i Postonjski).

Bijeli praktično nisu zakoračili u kazneni prostor gostiju, nisu izveli niti jednu smišljenu akciju, u pravilu su prakticirali odigravanje povratnih lopti, jer su uglavnom stoperi i vratar Buljan bili slobodni za odigravanja. Zato su se s tribina u zadnjim minutama prvog dijela zaorili zvižduci i prosvjedi razočaranih pretplatnika, njih petnaestak tisuća. Nezadovoljstvo s tribina je bilo toliko da su se čuli ironično notirani aplauzi kad bi pojedini Bijeli poslali slučajno loptu i aut.

image

Zanimljiv slučaj se dogodio u 51. minuti, Lamine Ba je uklizao prema Niki Siguru, koji je pao, ali je sudac Toni Dadić procijenio da to nije bio faul za kazneni udarac. No, iz VAR sobe su se uključili, glavni sudac je upozoren, Dadić je otišao prekontrolirati kritični duel, pregledavao ga je jedno desetak puta i ostao pri svojoj odluci: prekršaja nije bilo. Inače, domaća momčad je i dalje djelovala kilavo bez obzira na to što je trener Hajduka Jure Ivanković poslao na teren najprije Perišića i N. Kalinića, nešto kasnije i Kleinheislera i Odjidja Ofou.

I onda gol Varaždinaca u 67., Odjidja Ofoe je izgubio loptu blizu središnje linije, gosti su jurnuli u kontru, loptu je dobio Domagoj Drožđek, zadržao je tek toliko da je namjesti za šut i efektni pogodak. Uz pljesak i odobravanje gledatelja s zapadne tribine!

Utakmica će se pamtiti i po prvenstvenom debiju 16-godišnjeg Brune Durdova.

image

📣 Nekoliko vaših reakcija za kraj...

"Vratili se 'navijači', pritisak je učinio svoje." (Željko Filipović)

"Opet rapsodija u Splitu." (Darko Šijak)

"Uložite u Varaždin pola toga koliko se ulaže u Hajduk i eto nekadašnjeg Varteksa u utrci za Europu. Poslije Slavena igraju najljepši nogomet u HNL-u." (Azur Huremović)

"Mijenjaj predsjednika dok ne bude kasno..." (Mato Klaić)

Evo i pogleda na ljestvicu HNL-a:

Standings provided by Sofascore

Pukštasova reakcija dovoljno govori o tome kakva je bila današnja igra Hajduka.

image

KRAJ UTAKMICE

U prilično nesadržajnom susretu na Poljudu Varaždin je došao do druge povijesne pobjede u Splitu. Hajduk danas nije pokazao apsolutno ništa, nijednom nisu opasnije zaprijetili vratima Varaždina. Gosti iz baroknog grada su pak ozbiljnijim pristupom zasluženo slavili sjajnim pogotkom Domagoja Drožđeka u 67. minuti.

90+5.🟨Kleinheisler je zaradio žuti karton, nervoza i nemoć dotukla je igrače Hajduka.

90+4. Varaždin je imao priliku dokrajčiti Bijele u samom smiraju susreta, Postonjski je ubacio iz slobodnog udarca s lijeve strane, međutim Perišić je bio spreman i izbio loptu daleko od gola.

90+2. Dalekometnim pokušajem Vukčević je pokušao iznenaditi Buljana, ali završilo je pokraj gola.

90. Igrat će se pet minuta sudačke nadoknade na Poljudu.

89. Pokušavaju Bijeli u završnici očajnički doći barem do izjednačujućeg pogotka, ali sve su to samo jalovi pokušaji bez ikakve ozbiljnije opasnosti.

86. Evo lijepe prilike Hajduka, Durdov je sjajno na desnoj strani izbacio čuvara i u šesnaestercu pogodio Pukštasa, čiji udarac glavom odlazi malo iznad gola.

83.⇔Povijesni trenutak na Poljudu, umjesto Yassinea Benrahoua u igru je ušao 16-godišnji debitant Bruno Durdov.

82. Na trenutak je izgledalo da ćemo vidjeti Perišićev prvijenac, ali njegov udarac s desne strane blokirala je obrana Varaždina.

78. Imao je Hajduk priliku zaprijetiti iz slobodnog udarca, ali lošu loptu za Perišića poslao je Brekalo i ostavio Bijele bez prave, ozbiljne prilike.

Slavlje gostujućih igrača nakon sjajnog pogotka Drožđeka.

image

75. Kleinheisler je dočekao loptu i veliki prostor pred sobom na lijevoj strani, ali spetljao se u ključnom trenutku i na kraju izgubio loptu.

72. Uspjeli su igrači Hajduka napokon formirati smislenu akciju, Benrahou je na kraju šutirao iz izgledne situacije, a završilo je u gostujućem bloku. Međutim, i da je lopta nekako završila u mreži pogodak ne bi vrijedio, s obzirom da je Kalinić u začetku akcije bio u nedozvoljenoj poziciji.

71. Ponovno je pokušao Drožđek jednakom tehnikom, ovoga puta iz malo veće udaljenosti, a završilo je nekoliko metara pored gola.

67.⚽GOOOOL! Varaždin vodi 1:0, strijelac je Domagoj Drožđek. Napadač gostiju primio je loptu na lijevoj strani kaznenog prostora, lažnjakom sjajno izbacio čuvara i fantastično pogodio suprotni kut Hajdukovog gola. O današnjem očaju domaćih navijača dovoljno govori činjenica da su se ustali i zapljeskali Varaždincima.

65. Hajduku se otvarao prostor za obećavajući kontra napad, Sigur je na kraju centrirao i u glavu pogodio Antonija Boršića, koji je srušen pao na pod. Braniču Varaždina trenutno se pruža pomoć.

Hoće li ovaj dvojac nešto "skuhati" u posljednjih pola sata poljudskog dvoboja?

image
ANTE ČIZMIć/CROPIX

62. I to se dogodilo, prvi udarac Hajduka u okvir gola. Pucao je s distance Benrahou, a debitant na golu Varaždina Josip Silić bez problema obranio.

60. Ipak malo otvorenija igra u nastavku, ali i dalje bez pogodaka. Hajduk nakon sat vremena još nije dočekao prvu pravu priliku, dok Varaždinci ozbiljnijim pristupom drže igru pod kontrolom.

57. Mitrovski je jednim trzajem tijela izbacio gotovo cijelu obranu Hajduka, no njegov je udarac u posljednji trenutak uspio blokirati Uremović.

55.🟨Prvi žuti karton zaradio je Karlo Lusavec.

54.⚠Ipak ništa od kaznenog udarca! Dugo je Toni Dadić analizirao spomenutu situaciju i na kraju ostao pri prvotnoj odluci.

52. Situaciju će sudac Dadić ipak sam procijeniti dodatnom provjerom na VAR monitoru.

50. Izgledalo je na trenutak da je Hajduk zaradio kazneni udarac nakon što je Ba srušio Sigura, ali sudac Toni Dadić ipak se nije oglasio.

49. Napokon malo agresivniji pristup Bijelih, Brekalo je sada probio desnu stranu i ubacio u peterac, ali gostujuća obrana spremno je reagirala.

Gledatelji su, blago rečeno, nezadovoljni dosad viđenim na Poljudu...

image

47. Perišić je odmah po ulasku podignuo tribine na noge, loptu je kroz noge ekspresno provukao Marku Dabri.

46. Počelo je drugo poluvrijeme. U nastavku će u domaćim redovima umjesto Moufija na teren istrčati Ivan Perišić, dok će Trajkovskog zamijeniti Nikola Kalinić.

📣 Nekoliko vaših komentara nakon prvih 45 minuta:

"Šteta. Ako danas ne dobijemo, gubimo sve šanse za prvaka." (Stanko Marasović)

"Nitko nije zaslužio dres. Kad misliš da ne može gore, oni te demantiraju." (Branko Peran)

"Tuga, jad i bijeda." (Vlado Tonžetić Tonža)

"Realnost." (Damir Žigman Žiga)

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

Pravoj uspavanci u prvih 45 minuta svjedočili su gledatelji koji su se nakon dvije utakmice zabrane vratili na Poljud. Hajduk nije stvorio praktički niti jednu jedinu šansu, dok su gosti dvaput preko Drožđeka i Postonjskog zaprijetili Buljanu. Jedina 'pozitivna' misao nakon prvog dijela jest da drugo poluvrijeme nikako ne može biti manje sadržajno od prvog.

image

45. Ponovno su se pokrenuli gosti, kao i na otvaranju susreta. Pucao je sada s nekih 17 metara Mitrovski, ali završilo je pored gola. S tribina se pak čuju zvižduci upućeni igračima Hajduka.

Ako putnici na ovom letu još nisu zadrijemali, jedan pogled kroz prozor prema Poljudu dovoljan je da ih pošalje u REM fazu.

image
ANTE CIZMIC/Cropix

43. Napokon su se malo podigle obrve na Poljudu, s obzirom da je Drožđek opasno zaprijetio iz daljine, međutim naknadno je dosuđeno zaleđe.

39. U bolovima je na podu ostao ležati Benrahou nakon neugodnog starta Lusaveca.

37. Drugi opasan pokušaja Varždinaca, prvi put je morao intervenirati Borna Buljan. Vukčević je ubacio s desne strane za Postonjskog, ali njegov udarac bez poteškoća brani mladi vratar Hajduka.

34. Brekalo se sada upustio u sebi svojstven prodor po lijevoj strani i u konačnici pucao, ali tek u obrambeni blok Varaždina.

28. Pravu uspavanku gledatelji na Poljudu gledaju za sada, Hajduk je još bez konkretnog udarca prema protivničkim vratima, dok se Varaždin ozbiljnije približio Buljanu tek preko Drožđeka.

25. Našao se Hajduk sada u izglednoj situaciji, ali nesporazum Trajkovskog i Brekala donio je tek aut za Varaždin.

22. Ležati je na travnjaku ostao Marko Vukčević nakon nezgodnog pada na leđa.

20. Prva prava prilika na utakmici, Boršić je s lijeve strane ubacio i u trepavicu pogodio Drožđeka, koji glavom šutira ipak preko gola.

Pozdrav trenera: Nikola Šafarić i Jure Ivanković

image

15. Nakon energičnog otvaranja gostiju i brzog odgovora domaćina, igra je ušla u jedan mirniji stadij te trenutno gledamo borbu na sredini terena.

10. Krovinović je okušao sreću udarcem s distance, ali završilo je daleko od gola.

8. Isplatio se sada visoki presing Kalika koji je na sredini terena oduzeo loptu i sjurio se put gola Varaždina, međutim odigrao je lošu povratnu loptu tako da od cijele akcije nije bilo ništa.

5. Prvi put su na protivničku polovicu izašli 'Bijeli' i sjajnom kombinacijom izigrali igrače Varaždin. Ipak, ključni pas na kraju akcije za Trajkovskog odigran je sa zakašnjenjem, tako da je naknadno dosuđeno zaleđe.

3. Agresivno su krenuli gosti, Postonjski je sada opasno centiraro u peterac, Sigur u posljednji trenutak izbio u korner.

1. Počela je utakmica na Poljudu!

Sve je spremno za početak, lijepa brojka navijača okupila se na suncem obasjanom Poljudu podržati 'Bijele'. Glavni sudac današnjeg dvoboja bit će Toni Dadić, prilično novo lice na HNL travnjacima.